301 yönlendirmesi nasıl yapılır? Sorusunun yanıtına açıklık getirmeden önce 301 ne demektir? buna bir bakmak gerekiyor. Kısa ve herkesin anlayacağı bir dille ifade edecek olursak 301 hazır bulunan bir sitenin başka bir siteye taşınması anlamına gelir. Bazı sektörlerde ya da bazı firmalar zaman içerisinde kullandıkları internet sitesi adresini değiştirmek isteyebilirler. Böyle durumda yeniden bir site açarak bilgileri tekrar girmek değil zaten var olan sitedeki bilgilere erişen kullanıcıların yeni siteye getirilmesi demektir.

301 yapılmasının en önemli nedenleri arasında ise Google yönergelerine aykırılığın olmasıdır. Bir takım olumsuz durumlarla karşılaşan site sahibi durum

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır 2
301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır 2

u kurtarabilmek adına 301 yönlendirmesi yapma gereği duyarlar. 301 yönlendirmesinin kapsadığı bir sektör yoktur. Tüm siteler için bu işlem yapılabilir lakin en çok yapanlara baktığımız zaman manüel spam sonuçlarıyla karşı karşıya kalmış olan kişilerin yaptığını görebiliyoruz. Firmalar ilk internet sitesinin elde etmiş olduğu başarıyı kaybetmeden yeni adreslerinin de bu başarıdan pay almalarını sterler bunun içinde bir takım kriterleri göz önünde bulundurarak 301 işlemi gerçekleştirilir. 301 yapıldığında pek çok durumu kurtarabilirsiniz ancak yanlış yapıldığında ise çözümü kesin olarak kaybetmiş olursunuz.

301 yönlendirmesini yapan kişinin teknik bilgisinin yüksek olması ve bu konudan anlıyor olmasıdır. Bu işlemin yapılması sırasında kullanılan teknik alt yapıda önemlidir. Örneğin .htaccess dosyası ile sitenin farklı bir adrese taşınması sağlanmış olacak. Bunun için değişikliği yapacak kişilerin herhangi bir alt yapıyı kullanıyor olmaları yeterli  bir sebep olacaktır.. Yaygın alt yapı sistemlerinden birisi olarak bilinen CMS sistemlerinde her ne kadar çok kullanılsa da bu ilgili durum her kodlama aitolan alt yapı için mümkündür.

İlginizi Çekebilir : Reklam Ajansı

.Htaccess dosyası kullanılarak 301 yapacak olan kişilerin FTP bağlantısı yapması gerekiyor. Bu sayede ana dizinde bulunan. htaccess dosyasını açarak doğru bir işlem yapabilmesi için muhakkak notepad++ gibi aracı program kullanacak olması önemlidir. Birden çok format uzantısı ile kaydedilen kodlamalarda Türkçe karakter hatasının yer almayacak olması önemlidir.

301 Yönlendirmesi Anlatım?

301 yönlendirmesini yapacak olan birinin aşağıda vereceğimiz kodu .htaccess’e yapıştırması ve sonrasında ise sıralayacağımız adımları da takip etmesi gerekiyor

Kod;

Options +FollowSymlinks

RewriteEngine on

ReWriteCond %{HTTP_HOST}^(www.)?eskiadresiniz.com$ [NC]

ReWriteRule ^(.*)$http://www.yeniadresiniz.com/$1 [R=301,L]

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz örnekte biz eskiadresiniz ve yeniadresiniz şeklinde belirttik ancak siz bu alanı manuel olarak doldurabilirsiniz. Eğer 301’in yapılması gereken domain üzerinde  https protokolü mevcut ise bu durumda yukarıda belirttiğimiz kod içerisindei http alanının https şeklinde değiştirilmesi gerekiyor. İlgili kaydetme işleminden sonra .htaccess dosyasının ana dizine sürüklenmesi yeterli olacaktır.

Yönlendirme işleminin tamamlanmasının ardından sitenizin ana sayfasının ve yeni sitenizin eskisi ile değişiminin beklenmesi için tahmini olarak 1 hafta ile 3 hafta arasında bekleyebilirsiniz. Eğer ki info değişikliği girilecek olan içeriğe bağlı olarak ise bu durum 1 gün ya da 3 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Yukarıda 301 yönlendirmesinin nasıl yapılması gerektiği ayrıntılı bir şekilde belirtilmiş ve işinizin daha kolay hale getirilmesi için sade bir anlatım yapılmıştır. Kafanıza takılan soru işaretlerini makalemizin altından yorumlayarak bize sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince hızlı bir şekilde sorunuzu yanıtlayama çalışırız.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder