Penguen Güncellemesi Sizi de Çarpmasın!

Google’ın pagerank güncellemesini devreye alması beklenirken Panda ve Penguen güncellemeleri spam sitelerle mücadele etmek için devreye sokuldu. Bu güncellemelerin neler getirip götüreceğini merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yeni uygulamalar Google’ın bazı değerlere pagerank’ten daha fazla önem gösterdiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Sürekli yenilediği algoritmasıyla hem eski sistemlere karşı direnç gösterenleri hem de yenilikleri takip etmeyenleri alt etmeyi amaçlayan Google, doğal olmayan ve göz göre göre manipülasyon yaparak sıralamaları etkilemeye çalışanları da tespit etmeye kararlı…

Google’ın oyun kurallarını düzenli olarak takip etmek gerekiyor. Panda ve Penguen güncellemelerinin içeriklerini anlayarak siz de kendi çalışma düzeninizi ayarlayabilirsiniz. Amacı arama yapanlara en iyi hizmeti sunmak olan Google, arama yapan kişilere doğru bilgileri vermek ve firmaların da en üstte olmayı gerçekten hak ettiğini belirleyebilmek için her zaman bir adım önde olmayı sürdürüyor. Kuralları koyan taraf olan Google, en üstte olmayı kimlerin hangi şartlar altında hak ettiğini belli kriterlere bağlamış durumda. En iyisi olmadan da sadece kurallara uyarak fark yaratabilirsiniz.

Her ay yaklaşık olarak 40 ya da 50 güncelleme yayınlayan Google, Nisan ayında yayınladığı güncellemeyle Webspamlerle mücadeleye başladı. Resmi olarak Penguen güncellemesi olarak duyurulan çalışmayla birlikte SEO çalışmalarında da belli önlemlerin alınması zorunlu hale geldi. Yüksek kalitedeki siteleri ödüllendirmek amacıyla çalışmalarını titizlikle sürdüren Google, her fırsatta daha iyi bir arama deneyimi sunabilmek için gelişim gösteriyor. Linkleri çeşitlendirerek elde edilecek başarı, linklerin belli dönemlerde resimler ve bannerlarla da desteklenmesini zorunlu hale getiriyor.

Anahtar kelime doldurma ve çıkış linklerinin mevcut yazıyla alakasız olması durumunda dikkat çeken SEO çalışmaları hep ana sayfada bulunma hatasıyla görünür bir hal alıyor. Sadece makale ve tanıtım yazısı üzerine odaklı olan sitelerden uzak durarak kendi önlemlerinizi uygulamaya alabilirsiniz.

Kullanıcının okuduğunda bir şey anlayamayacağı ve değeri olmayan terimlerle doldurulan sayfalar yeni algoritmayla daha yüksek bir oranda yakalanabilecek. Manalı bir metinin içinde konuyla alakası olmayan backlinkler, daha kolay belirlenecek ve bu sonuç arama kriterlerinde belirgin bir şekilde geriye gidilmesine neden olacak. Sadece ana sayfası pr değeri alan buna karşılık alt sayfalarında pr değeri olmayan sitelerden link almayarak başlangıç aşamasında anlamlı bir çalışma sergilenebilir.

Panda güncellemesi çıktığında toplam arama hacminin %15’lik kısmı etkilenmişti. Penguen güncellemesiyle birlikte yapılan İngilizce aramalarda %3’lük bir değişim yaşandı. Tüm dillerde aynı anda aktifleştirilen uygulama sayesinde etkilenme oranları da giderek artacak. Sosyal medya içeriklerinde yaygın bir kullanım ve paylaşımcı sayısı arama motorlarını en fazla etkileyen içerikler arasında sayılabilir.

Penguen Güncellemesinin ardından başarılı SEO çalışması yapmak isteyen uzmanlarının; gizli yazı ve linklerden kaçınması tavsiye ediliyor. Otomasyon yazılım kullanılmamasının yanı sıra kaliteli içeriklerin oluşturulmasında da dikkat edilecek çalışmalar misafir yazarlara yer verilerek etkili bir hale getirilebilir. Genel Google kalite standartlarını hedef alan çalışmalar kapsamında arama motorlarının değil ziyaretçilerin hedef alınmasına dikkat edilmelidir. Kalitesiz backlink almak yerine işi uzman ellere teslim etmek her zaman istenen sonucun yakalanmasını sağlayabilir. Aynı içeriğe sahip farklı adresler arama sayfalarında kalite düşüklüğü ve geriye düşmeyle sonuçlanabilir.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder