SEO İçin Doğru Alan Adını Seçme

Bir internet sitesi kurmak istiyorsanız o zaman kafanızdaki ilk soru doğru alan adı konusu olmalıdır. Çünkü alan adını doğru seçtiğiniz zaman oluşturacağınız internet sitesinin marka değeri, SEO performansını ve akabinde geleceğini de belirlersiniz. Bunun için bu yolda başlangıç olarak doğru alan adı seçimi önemlidir.

Evet, ilk kez bu işe başlıyorsunuz ve doğal olarak da doğru alan adı nasıl seçilir? Bilmiyorsunuz. Bu konuyu makale içerisinde iyice irdeleyelim istiyoruz çünkü bu sayede kendinize uygun bir alan adı belirleyeceğiniz gibi SEO için doğru alan adını seçme şansı yakalamış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir : SEO Firmaları

Sitenizin İçeriği Neyle İlgili Olacak?

Alan adınızı almadan önce ne iş yapacağınızın kararını vermeniz gerekiyor. Çünkü alan adınızı sitenizin içeriklerine göre belirlemelisiniz. Bloğunuzun akılda kalıcı olmasını istiyorsanız bu önemlidir. Sonrasındaki süreçte bir takım çalışmalarda yapacağınızı düşünerek hareket etmeli ve marka olma ihtimalinizi de doğrudan belirleyeceğinizi unutmayın. bunun için önce alan adını alıp bununla ne yapabilirim demek mantıklı olmayacaktır. Onun yerine önce fikrinizi oluşturun ve geliştirin sonrasında alan adı araştırmasına geçin. Bunu bir örnekle belirtecek olursak önce şirket kurup sonrasında ne iş yapacağınızı belirleyemezsiniz.

Sitenize Uygun 5 Kelime Belirleyin

SEO İçin Doğru Alan Adını Seçme

Yapacağınız işe karar verdiniz. O zaman yapacağınız işle ilgili olarak kafanızda 5 kelime belirlemelisiniz. Çünkü yapacağınız işte öncelikli olarak kendinizi sınırlamanız gerekiyor. İlk başlangıçta direk olarak genele hitap etmeye çalışırsanız kalabalıklar arasında kaybolur gidersiniz. Bu kelimeleri belirlerken internetten destek alabilirsiniz. Fikrinizi belirleyin ve sonrasında internette yer alan kelime araçlarında sektörünüzle alakalı bir tarama yapın. Karşınıza çıkan bu kelimeleri kendi içinde gruplandırın ve sonrasında bir tanesini seçerek fikrinizi oluşturun. Aranma hacmine göre kelime seçimi her zaman doğru sonuç verecektir.

Özgünlük

Ne iş yaparsanız yapın kendiniz olun yani taklitlerin her zaman aslını yaşatacağını unutmamalısınız. Bunu alan adınızı seçerken de yapmanız gerekiyor. Çünkü özgün bir alan adı seçtiğiniz zaman bu size büyük değer kazandıracaktır. Sizin seçtiğiniz alan adı daha önce alınmışsa o zaman farklı bir tercih yapmalısınız. Çünkü benzerini yapmış olmak size asla ziyaretçi göndermeyecektir.

Bunu görselli bir örnekle açıklayalım isterseniz.

Arama motorunda Hidrasefali.net şeklinde yanlış yazdığınız zaman Google doğru alan adını yazarak hidrosefali.net adresine sizi yönlendirecektir. Yani burada siz o yanlış adresle bir domain almış olsanız bile arama motoru düzelterek size o siteyi gösterecektir. Unutmayın ki Google hiçbir zaman şaşırmaz.

Ajanszeus. com Uzantısı

İnternet üzerinde yer alan sitelere baktığımız zaman % 49 4’ünün. com alan uzantısını kullanıyor. Dolayısıyla bu da ister istemez kullanıcıların alışkanlıklarını etkilemiş oluyor. Bunun için eğer siz bir alan adı alacaksanız son uzantısının da. com olmasına dikkat etmelisiniz.

Akılda Kalıcı Olmak

Yeni açtığınız bir bloğun yakın zamanda sizin markanızın olduğuna inanıyorsunuz. Bunun içinde alan adınızı seçerken mutlaka akılda kalıcı olmasını sağlamak zorundasınız. Doğru yolda ilerlediğiniz zaman bir süre sonrasında insanlar sizin sitenize doğrudan girmeye başlayacaklar. İşte o noktaya gelindiği zaman neydi bu sitenin adı dedirtmemeniz önemlidir.

Kısa Alan Adı

Alan adınızı seçerken olabildiğince kısa olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü kısa alan adları her zaman akılda daha fazla kalıcıdır ve bu da marka değerini artıracaktır. İnsanlar internet üzerinde arama yaparken her zaman kısa isimler kullanırlar. Bunu için kısa alan adı SEO için oldukça değerlidir. Hatta bir çok kurumsal firma alan adının kısa olması için yıllar sonrasında bile domainlerini değiştirebiliyorlar.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder