Adwords Nedir?

Kullanıcıların yapmış olduğu kelime aramaları dikkate alınarak uygulanan bir dijital reklamcılık türüdür.  İnsanlar teknolojiyi çok yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Özellikle günümüzde internetin oldukça yaygın kullanılmasından dolayı küçük büyük yaşlı genç ve çocuk her an bu arama motorlarını sıklıkla kullanmaktadır. Merak edilen ve bilgi sahibi olmak istene her konuda her gün milyonlarca insan internet ortamında bulunmak durumunda kalmaktadır. Özellikle google bu aramaların en fazla yapıldığı arama motoru olarak bilinmektedir. google arama motorunun en fazla kullanılmasının sebebi, her zaman kullananlara doğru, güvenilir ve aradığı konuyu daha açıklayıcı olarak sunmasıdır.

 

Adwords Reklamı Nedir?

GOOGLE nin sağlamış olduğu bir dijital reklamcılık uygulaması olan adwords bu sektör için vazgeçilmez bir reklam aracıdır. Google dünyanın en geniş reklam potansiyeline sahip olan arama motorudur. Googlenin sağlamış olduğu bu dijital reklam aracı sayesinde çok sayıda müşteri kazanma imkânı bulabilir ve satışlarınızı artırabilme şansı yakalayabilirsiniz. Bu uygulamada reklamını yapmak istediğiniz konu ürün ve benzeri hakkında belli satırlardan oluşan sloganlar oluşturulmaktadır.

Google adwords aracılığı ile reklamınız reklamı gören kullanıcılar tarafından tıklandığında ücret ödersiniz. Bu uygulamada ücretin nasıl belirleneceği konusunu kullandığınız anahtar kelimeler ve reklamını gösterilmesini istediğiniz konu hakkında yaşanan rekabet oluşturur. Reklamınızın rakiplerinizin önüne geçebilmesi için daha fazla ücret ödemeniz gerekmektedir.

Adwords Ne Şekilde Çalışır?

Google adwords belirlenen anahtar kelimeler ile kullanıcıların aratacağı kelime eşleştiği Zaman reklamınızın görünme ihtimali artacaktır. Ziyaretçiler sektörünüzde kullandığınız bir materyalin ismini arattığında arama sonuçlarının yanında sizin reklamınızı görme olasılığı artacaktır. Bu nedenle reklam verirken anahtar kelimelerinizi özenle seçmelisiniz. Bu sizi rakiplerinizin bir adım önüne geçirecek olan en önemli unsur olacaktır. Çünkü aynı anahtar kelime kullanılarak birden fazla reklam verilmektedir. Sizi öne geçirecek olan anahtar kelime seçimi yapmanız bu konuda doğru yatırım yapmanızı sağlayacak olan faktördür. Dijital ortamda reklam vermeden önce reklam vermek isteyenler kendi anahtar kelimelerini doğru şekilde belirleyip, ödeyecekleri rakamın minimum ve maksimum olarak saptamış olmaları gerekmektedir. Aynı anahtar kelimenin birden fazla kişi tarafından reklamı verildiği takdirde google bazı kıstaslara göre reklam sıralaması yapma yolunu seçecektir. Bu sıralama yapılırken teklif tutarı kalite puanı gibi unsurlar dikkate alınarak yapılmaktadır.

 

Bu aşamada google reklam verenlerin belirlemiş olduğu anahtar kelimeleri dikkate alarak aranan kelime ile uyumlu ve en ilgili kelimeyi seçecektir. Daha sonra vermiş olduğunuz reklamın görüntülenmesi veya sıralamada nerede yer alacağı google tarafından bazı kıstaslara bakılarak belirlenir. Bunlardan ilki en yüksek teklif yani reklamı verilen anahtar kelime için ödenecek olan en yüksek tutardır. İkincisi ise kalite skorudur. Kalite skoru, web sayfası dikkate alınarak belirlenen bir unsurdur. Bu noktada kalite skoru en yüksek olan reklam verenin vermiş olduğu reklamın görüntülenme ihtimali daha yüksek olacaktır.

Reklamınızın görüntülenme oranının yüksek olabilmesi için bu iki faktör dışında reklam uzantılarınızın da bulunması gerekmektedir. Yani vermiş olduğunuz reklam ile birlikte adres,telefon,mağaza bilgileri ve benzeri bilgilerin yer alması gerekmektedir.

Adwords Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Reklam vermeden önce doğru anahtar kelimenin analizinin yapılması gerekmektedir. Reklam alternatifleri oluşturarak ziyaret edilmesini istediğiniz sayfayı hangi seviyede ziyaret edildiğinin takibini yaparak vermiş olduğunuz reklamın geri dönüşümünü incelemeniz size yol gösterici bir faktör olacaktır. Yaş, lokasyon ve çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Belirli bir bütçe ile aylık haftalık ya da günlük reklam verebilirsiniz.

  1. van escort diyor ki:

    Harika bir paylaşım, özellikle konunun önemli detayları oldukça net bir şekilde açıklanmış. İnsanları çeşitli karmaşık anahtar kelimelerle yormak yerine, okumaktan keyif alacağı içerikler her zaman daha iyidir. Kaliteli paylaşım adına teşekkür eder, paylaşımlarınızın devamını sabırsızlıkla beklerim.

  2. gralion torile diyor ki:

    Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

Yorumlar kapalıdır.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder