Web sitelerinin ilk amaçlarından bir tanesi daha çok kişiye ulaşmak ve görünürlüğü daha fazla artırmaktır. Özellikle arama motorunda üst sıralara yerleşmek için birkaç yöntem mevcuttur. Website sahipleri kendilerine en uygun yöntemleri bulup bu yönde çalışmalarını geliştirmelidir. Bu yönde en fazla sorulan sorulardan bir tanesi SEO mu Adwordsmü? Sorusudur. Bu soruya cevap bulabilmek adına her iki yöntemi de iyi bilmek gerekir.

SEO Nedir?

SEO web siteleri hedeflenen kitlelere ulaştırmak için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Doğru yapılan SEO ile web sitesi arama motorunda üst sıralarda yer alır ve sitenin trafiğini artırarak daha çok reklam alabilirsiniz. Web sitesinde olması gereken en önemli detaylardan bir tanesi de doğru SEO çalışmasının yapılmasıdır. SEO çalışması için iç SEO ve dış SEO gereklidir yine rakip analizleri ile de SEO desteklenmelidir.

SEO’nun Faydaları

  • SEO perspektifti hem küresel hem de bölgesel kitleler için uygundur,
  • Hedeflenen ziyaretçi sayısına ulaşmanızı sağlar,
  • Web sitenin görünebilirliğini artırır,
  • Reklam getirileri için en iyi yollardan bir tanesidir,
  • Web siteleri için uzun vadeli konumlandırma sağlar,
  • Diğer yöntemlere göre daha uygun maliyetlidir,
  • Sonuçlar ölçülebilir,

Adwords Nedir?

Google’ın 200 yılından bu yana kullandığı Adwords dijital dünya üzerinde yapılan ürün ve hizmet araştırmaları için internet kullanıcılarına sunulmuş bir olanaktır. Adwords işletmelere ve kişisel web sayfalarına kolay ulaşılmasını sağlayan bir sistemdir. Web sitelerine yapılan tıklama başına ücret öder. SEO ’ya göre daha kolay ve daha az karmaşıktır. Daha çok ünlü firmalar, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler Adwords ’ten faydalanır. Adwords reklamları web sayfalarına iyi bir gelir imkanı da sunar.

Adwords mü, SEO mu?

Adwords Nasıl Çalışır?

Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen arama motorlarından bir tanesi Google’dır. Hal böyle olunca, Google gelirlerinin büyük bir kısmını reklamlardan elde ediyor. Bu durumda da Adwords dijital dünyada ve pazarlama sektöründe en çok tercih edilen yöntem olma özelliğini kazanmıştır. İşletmeler Adwords sayesinde reklamlarını kolayca yapabilir istedikleri hedef kitlelere rahatlıkla ulaşabilir.

SEO mu Adwords mü? Hangisi tercih edilmeli?

İnternet sitelerinde yapılacak olan bu uygulamalardan hangisinin doğru bir seçim olacağına karar vermeden önce her iki yöntemi de karşılaştırmak daha doğru olacaktır.

SEO uzun işlemler gerektiren bir yöntemdir. Fakat Adwords ile 15 dakika gibi kısa bir süre içinde internet siteniz Google reklamlar kısmında yer alır. Böylece kısa sürede ziyaretçi sayınız artar.

Adwords’te web sitenizin reklamları rakipleriniz ile dönüşümlü olarak gösterilir. SEO ‘da ise bu durum daha farklıdır. Eğer siteniz SEO çalışmaları ile üst sıralara yerleşmiş ise rakiplerinizden daha önce gösterilir. Adwords’se talep fazla olduğu için sitenizin sürekli görünmesi mümkün olamayabilir.

SEO uzun vadede daha etkili sonuç gösterirken, Google Adwords ücret ödediğiniz sürece etkilidir. Yani Adwords’e bir gün bile ücret ödemediğinizde o gün web siteniz ziyaretçiler tarafından görülmez. Fakat SEO uzun vadede etkisini gösterdiği için her gün gerekli düzenlemelerin sabırla yapılması gerekir.

Doğru Tercih Hangisi?

Eğer web sitenizin trafiğinin artmasını istiyorsanız her iki yöntem de doğru olacaktır. Burada asıl önemli olan doğru anahtar kelime seçimidir. Her iki yöntemde de asıl gerekli olan anahtar sözcüklerdir. Anahtar sözcükleri seçerken Adwords site sahiplerini yönlendirir fakat anahtar sözcükler için belli bir ücret ödemeniz gerekir. SEO’da böyle bir ücret ödemenize gerek yoktur. Gerekli anahtar kelime analizlerini yaparak etkili sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer sitenizin daha uzun ömürlü ve kalıcı olmasını istiyorsanız SEO yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için sitenize her zaman düzenli olarak içerik girmeniz ve içeriklerin özgün olmasına dikkat etmeniz yeterli olur. Adwords’e her zaman belli bir ücret ayırmanız gerekir.

Adwords mü, SEO mu?” te bir düşünce

Yorumlar kapalıdır.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder