Blog yazılarının amacı insanların konu fark etmeksizin bir konu üzerinde teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kendi fikirleri doğrultusunda başkalarına görüşlerini paylaşmaktır. Blog kelimesi Wp-login kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşmuştur.

Blog kişisel olarak hazırlanmış olduğu gibi aynı zamanda kurumsal bir firmanın kendi sitesi üzerinde açacağı bir bölümle de yapılabilir. Örneğin Ajanszeus.com olarak biz kendi sitemize kullanıcılara faydalı bilgiler verebilmek için blog alanı yöntemini uyguladık. Blog yazılırken kesinlikle özgün olmak önemli bir konudur. Bunun içinde kendi kitlenize erişebilmek ve insanlara faydalı bilgiler verebilmek adına özgünlükten kesinlikle kopmamak gerekir.

Siz kendi siteniz için ya da kurumsa firmanız için bir blog alanı oluşturdunuz ancak buranın etkin olmasını ve kullanıcıların sizin yazdıklarınızı okumasını istiyorsunuz bu durumda yapılması gerekenleri aşağıda sizinle paylaştık. Ancak şunu da söylemek gerekiyor ki bir web siteniz varsa mutlaka SEO yani arama motoru optimizasyonuna dikkat etmeniz gerekir.

Ajans Zeus firmanızın ya da kişisel blog sitelerinize SEO firmaları arasında profesyonel hizmet vererek arama motoru optimizasyonunun tam anlamıyla gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Konu Seçimi Önemli

Yazmaya başlayacağınız konuyu seçerken özellikle ilginizi çeken bir konu bulmaya gayret etmelisiniz.  Çünkü ancak bu sayede yazdığınız içerikten tam olarak keyif alabilirsiniz. İnsan sevdiği bir yazıyı yazarken keyif aldığı zaman daha güzel yazabildiği gibi yazdıklarına da inanır. Yazılarda samimiyet çok önemlidir. Yazılarınızı hazırlarken içini daha güzel doldurabilir ve harcadığınız zamanda sizi hiç rahatsız etmez. Sevdiğiniz bir konuyu yazarken konuya hakim olursunuz ve bu konunun dışına da çıkamazsınız.

Görev Olmalı

Yazdığınız bir yazıyı kendinize görev olarak bilmiş olmanız. Okuyucu kitlenizin artmasını sağlayacak hatta bilmediğiniz bir konuyu yazarken de araştırarak kendi bilgilerinizi güncellemenizi sağlayacaktır. Sizin yazılarınızı okuyan bir kullanıcı sizin yazılarınıza ne zaman ulaşabileceğini mutlaka bilmesi gerekiyor. Yazmaya devam ettikçe yazdıklarınız daha da güzelleşecek ve sizi takip etmekten keyif alan bir kitle bulacaksınız. Devamlı olarak içerik ürettikçe okuyucunuz bir sonraki yazınız da merakla bekleyecektir.

Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Başlığınıza Özen Gösterin

Okuyucular sitenize gelebilmek için mutlaka doğru başlıkların kullanılması gerekiyor. Eğer ki siz merak edilen konulara etkileyici bir başlık seçerseniz okuyucu doğrudan başlıktan sitenize gelebilecektir. Sizin içeriğinizin merak edilmesi ancak doğru bir başlık seçimiyle sağlanabilecektir.

İrtibatı Koparmayın

İçerikleriniz ve bloğunuzla ilgili olarak okurunuzla irtibata geçmek, hem onlar için daha nitelikli içerikler üretmek hem de kendinizi geliştirebilmeniz açısından önemlidir. Paylaşacağınız kişisel e-posta adresiniz aracılığıyla okurlarınızdan istek ve görüşlerini alabilirsiniz. Bu gerçekten de okuyucularınızın fikirlerini önemsediğinizi onlara hissettirecektir. Onlardan aldığınız olumlu geri dönüşler ise motivasyonunuzu arttıracak ve yeni içerikler üretmek adına size enerji sağlayacaktır.

Kullanıcı Odaklı İçerikler

İçeriğinizin akıcılığı çok önemlidir. Kullanıcı kendisine hitap etmeyen bir makaleyi henüz yazının başındayken fark eder ve bunun içinde zaman kaybetmek istemez. Siz bilgiler verirken net olmalı ve ona göre hareket etmelisiniz.  Yazılarınızı paragraflarına göre ayırmalı ve alt başlıklarla konuyu daha da zenginleştirmelisiniz. Gereksiz uzatılacak olan konular hiçbir zaman ilgi çekmeyeceği gibi sıkıcı gelecektir. Bir kullanıcı makaleyi okumak istediğinde kısa olanları tercih edecektir.

Tasarım

İçeriklerinizi sadece bilgi amaçlı olarak düşünmemelisiniz zengin görsellerle tamamladığınızda ilgi çekecektir. Hatta bazen görseller yazıdan daha da öne çıkabilecektir. Tasarım yalnızca içerikte değil aynı zamanda sitede de önemlidir. Kullanılan renkler ve tasarımın sadeliği her zaman doğru tercihtir.

Bir internet sitesi her zaman içerikleriyle doludur. Bunun için içeriklerinizde hiçbir şekilde okuyucularınızı sıkmamanız gerekiyor. Blogunuzda atacağınız adımlar sonraki süreçte de sizin için faydalı olacaktır.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder