Google Görsel Sıralamasında Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Google’da yapılan aramaların üçte biri görsel içerikler aramak içindir. Bu nedenle görsel kalitesi ve içeriği SEO açısından son derece değerlidir. İlk dönemlerde Google çalışma prensibi olarak görselin üstüne tıklayan kullanıcıların ilgili sayfaya yönlendirilmesini sağlarken güncel kullanımda görselin üstüne tıklayan kullanıcılar resmin büyük halini net bir şekilde görebiliyor. Bu durum görseller için SEO çalışmalarının gerekli olmadığı sonucuna ulaşılmasına neden olsa da görseller için de SEO çalışması yapmak oldukça faydalıdır.

Kullanıcılar Aramalarında Görsellerden Destek Alıyor

Google görsel aramalarında da kullanıcı istekleri ilk sırada yer alır. Kullanıcılar çoğu zaman almak istedikleri ürün ya da hizmet için öncelikle görseller üzerinden bir yere ulaşmaya çalışır. Bu aşamada moda değeri yüksek olan; hazır giyim, dekorasyon, mobilya, kozmetik ve gıda ürünleri öncelikli olarak görseller üzerinden takip edilir. Google Görseller üzerinden arama yapan kullanıcılar beğendikleri resimlerin sağ kısmında çıkan bilgiler üzerinden ilgili linke tıklayarak detaylı bilgi ve güncel trendlere ulaşmak isterler. Bu durum özellikle güncel hayatta marka değeri yüksek olan hizmetleri için geri dönüşüm oranını artıracak etkiye sahiptir.

Google aramalarında üst sıralara yer almak için özgün yazılara ihtiyaç olduğu kadar özgün resim kullanımına da ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Link kazandıracak veriler arasında; grafikler, etkinlik fotoğrafları ve imaj resimleri yer alır. Görsel anlamda ön plana çıkmak diğer kullanıcıların da sizin görselinizi tercih etmesini ve doğal yollarla trafiğinizin artmasını sağlar.

Görsellerin Orijinal Olması Neler Sağlıyor?

Bu aşamada satın alınan lisanslı görsellerin, indirilen hazır görsellerin ve imaj resimlerinin SEO çalışmalarında kullanabileceği söylenebilir. Web sitelerinde yer alan yazı içeriklerinin aksine görsel açıdan değerlendirme yapıldığında üst sıralarda yer alan görsellerin orijinal olmadığı da söylenebilir. Bu süreç içerisinde bazı görsellerin kullanılması için kaynak gösterilmesi zorunlu olabilir.

Bir resmin Google açısından özgün hale gelebilmesi için; resmin küçültülmesi, kırpılması ya da ters çevrilmesi yeterli olmayacaktır. Yapılması gereken en önemli işlemler arasında Photoshop sayesinde Google’ın kafasının karıştırılması yatar.Web Sitem İçin Görsel SEO’sunun Gerekli Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?Google’da arama yapılırken linklerden önce görsellerle karşılaşmak da mümkündür. Kullanıcılarınbir kelimeyi aratması aşamasında görselleri tercih ediyor olması anahtar kelime seçiminin de bu durum dikkate alınarak yapılmasını zorunlu kılar.

Görsel Aramalarda Optimizasyon Yapılır mı?

SEO çalışmalarının görsel optimizasyonu web için olana göre çok daha basittir. Bu alanda uygulanabilecek yöntemlerin daha geniş seçenekleri olması sürecin daha keyifli ve kolay olmasını sağlar. Seçilen görselin daha erişilebilir olması için metin kısmına seçilen anahtar kelimelerin yazılması uygun olur. Görselin alt kısmına girilen bilgiler SEO açısından değerlendirildiğinde çok daha değerlidir. İçerik ve görselin uyumunun yanı sıra kaliteli bir görsel optimizasyon için fark yaratılmasını sağlar. Web sitesinde yer alan yazıların başlıkları olduğu gibi görsellere de başlık konmalıdır. Bir URL içinde en fazla 4 görsel olması en doğru tercihtir.

Google, görselleri web linklerine göre daha hızlı bir şekilde yukarıya taşır. Bu aşamada seçilen görselin popülerliği de büyük önem taşır. Kullanıcıların ilgilendikleri konu hakkında çıkan görseller arasında alt sırada olanları tıklaması kısa süre içinde bu resmin daha yukarılarda yer almasını sağlar. Yüksek kalitede ve ilginç görseller tüketicilerin dikkatini çekerken bu ilgi de Google’ın dikkatini çeker.

Bu aşamada seçilecek görselin ölçüleri de önem taşır. Google görsel aramalarında karşımıza çıkan görseller hemen hemen aynı şekildedir. Büyük ölçüde dikey ya da yatay olan resimlerin üst sıralarda yer alma ihtimali yok denecek kadar azdır. Ancak görsel seçiminde sadece kaliteye ve popülerliğe odaklanarak çok küçük resimler kullanmak da uygun olmaz. Son güncellemelerle Google en önemli konunun kelime ve görsel arasındaki uyum olduğuna dikkat çekmeye başladı. Bu durumda bir çocuk odası takımı arayan kullanıcıya seyahat seçeneklerine ilişkin bir görselin çıkarılması da mümkün değil.

Görsellerin doğru ve etkili bir şekilde kullanılması yeri geldiğinde binlerce sözcükten daha değerli olacaktır. Resimler ve grafikler metne değer katarken okuyucu gözünde de makalenin ilgi görmesini sağlar. Online ortam için hazırlanana her yazıda mutlaka görsel kullanılması bu nedenle büyük önem taşır. Bu aşamada kullanılan görselin yazı başlığını desteklemesi şarttır.

Google Görsel Sıralamasında Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?” te bir düşünce

Yorumlar kapalıdır.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder