Sosyal medyada bir içeriğin fark edilmesini sağlayan en önemli şey görsellerdir. Hazırladığınız görsel ne kadar çekici ise o kadar etkili olacaktır bu da sizin etkileşiminizi yükseltecek en önemli şeydir. Fakat sosyal medya üzerinde yayınlayacağınız görseller ile baskı için hazırlanacak olan görseller arasında fark vardır. Yani baskı için grafik hazırlayan bir tasarımcı sosyal medya için aynı şeyi kolaylıkla yapamaz. Görsellerin dijital ortama uyumunun dışında her platformunda kendisine göre belirlenmiş olan farklı boyutları vardır. Bunun için isterseniz sosyal medya paylaşımlarında hangi içerik tipini kullanmanız gerektiğine bir bakalım.

Hangi İçerik Tipini Kullanmalıyım?

Sosyal Medya Görselleri Nasıl Hazırlanmalı?
Sosyal Medya Görselleri Nasıl Hazırlanmalı?

Sosyal medya da içerik hazırlanırken mutlaka takip etmeniz gereken bir yol haritanız olması gerekiyor. Yani ilk hedefiniz içeriklerinizin hangi konuda olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Çünkü konsepti ancak bu şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. Görseli hazırlamanızın amacının ne olduğunu anlamanız ve buna karar vermeniz önemli.

İçeriğinizi gören bir kullanıcıdan beklentileriniz ne olacak. İçerikleriniz hemen tıklansın beğenilsin mi yoksa linkinize tıklayarak sitenize mi gelsin veya paylaşarak arkadaşlarına mı göndersin. Siz bunlardan hangisinin olmasını istiyorsunuz ya da hepsi olmalı mı? Amacınızı belirledikten sona hazırlayacağınız bir görselin karşılığı çok daha yüksek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Dijital Reklam Ajansı

İçeriğiniz Mutlaka CTA İçermeli

Bağlantı içeriklerine baktığımız zaman ölçü olarak 1200×628 piksel kullanmalısınız. Eğer ki hazırlayacağınız tasarımın alt ve üstünde metin olmayacaksa o zaman 1200×600 piksel idealdir. Bu sayede görseli her platform için kullanılabilir hale getirmiş olursunuz. görsel hazırlanırken 3 temel üzerine inşa edilmesi gerekiyor.

  • Paylaşım metni
  • Başlık
  • Açıklama

Bu üç alan birleştiğinde görselinizin ne olduğunun anlaşılması gerekiyor. Bunları başardıktan sonra ise insanları mutlaka eyleme çağırmalısınız. Mesela şöyle denilebilir “örenmek için tıkla”,”daha fazlası için tıklayın” gibi. Unutmayın ki içerikler hazırlanırken bir gerizekalının dikkatini çekecekmiş gibi hazırlamıyorsunuz.

İçeriği Hazırlamadan Önce Amacımızı Belirlemeliyiz

Sosyal Medya Görselleri Nasıl Hazırlanmalı?
Sosyal Medya Görselleri Nasıl Hazırlanmalı?

İçerikleriniz hazırlanırken amacını bilmeniz etkileşime daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.  Sosyal medya üzerinde paylaşımlarda boyut önemlidir dedik. Evet, 1200×600 İnstagram için güzel bir tercih olabilir ancak Facebook için 1200×600 kullandığınız zaman bu kez yaptığınız görsel yarım kalabilir. Bunun için kare görsel hazırlanması daha doğru olacaktır. Unutmayın ki sosyal medya kullanıcılarının %70’i bu platforma mobil cihazları üzerinden giriyorlar. Hatta İnstagram için bu oran %99 şeklinde Bunun için hazırlanan görsellerin mutlaka uygun boyutlarda optimize edilmesi şart.

Görsellerinizi Nerede Hazırlayabilirsiniz?

Görselleriniz hazırlanırken asla basit programlar kullanmamalısınız. Bir tasarımcı elbette ki Photoshop kullanmasını çok iyi bilmesi gerekir. Bu sayede eli çok daha rahat olacaktır. Ancak internet üzerinden bu işlemi yapacağınız online araçlarda vardır.

Sosyal medya günümüzde en önemli pazarlama araçlarının başında geliyor. İster bireysel anlamda isterseniz kurumsal firmanız için hazırlayacağınız sosyal medya görselleri sayesinde hem hesaplarınızda hızlı bir artış sağlarsınız hem de bu artışa paralel olarak satışlarınıza hız kazandırırsınız. Sosyal medyanın gücü kesinlikle görmezden gelinemez. Sizin sektörünüz ya da mağazanızın nerede olduğunun hiçbir önemi yoktur. Hesaplarınızda güvenilirliği insanlara sunduğunuz zaman hiç kimse sizden alışveriş etmemek için tereddütte bulunmayacaklardır.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder