Sosyal medyayı aktif olarak kullanan sayısına baktığımızda milyonları buluyor. Bunun içinde sizin hedefinizde kişisel bir marka imajı oluşturmak varsa bunun sağlayacağı en önemli avantaj bilinir ve çalıştığınız firmaya ya da kuruma katkı sağlayacağınızdır. Ancak sosyal medya da kişisel marka oluşturmak öyle kolay bir şey değildir.

Sosyal Medyada Nasıl Kişisel Marka Olunur?

Sosyal medyada kişisel marka olmanın faydasını yukarıda belirttik ancak bu alanda sivrilebilmek kolay değil. Yani belli bir paylaşım yapmanız ve paylaşımlarınızın kendinize özel olmasını sağlamalısınız. Herkesin taklidi olmak sosyal medya da hiçbir zaman karşılığı olan bir konu değildir.

Bu uygulamalarda ilk kural burayı çok iyi tanımaktan geçiyor. Her uygulamanın kendince bir kitlesi ve takipçisi var. Örneğin İnstagram’da yaptığınız bir paylaşımın Facebook’ta karşılığının olmaması normaldir. Bu nedenle hangi platforma hitap edecekseniz postlarınızın mutlaka oraya göre olması gerekiyor. İş hayatında yöneticinize kendinizi fark ettirmenin en etkili yolu sosyal medya üzerindeki hareketlerinizdir.

İlginizi Çekebilir: SEO Danışmanlığı

Sosyal medyada marka yaratmayı iki aşamada düşünebiliriz. Bunlardan birincisi gerçek hayatta zaten tanınmış olan bir unlunun sosyal medyada da aktif bir şekilde yer alarak tanınır olması. İkincisi ise kendi çabalarınızla ortaya koymuş olduğunuz paylaşımlarınız neticesinde kazanılan marka imajı.

Sosyal medya aslında gerçek hayatın bir yansımasıdır. Gerçek hayatta eğer bir insan etkisiz bir kişiyse sosyal medya da yine aynı şekilde etkisiz bir eleman gibi oluyor.  İnsan kaynakları firmalarına baktığımızda artık onların sosyal medya üzerinden başvurulara çok önem verdiklerini biliyoruz. Çunku işe almak istedikleri kişilerin yaşamlarının sosyal medya üzerinden incelenmesi daha doğru sonuçları veriyor.

Bir konuya ağırlık verin

Sosyal medyada paylaşım yaparken marka olmak istiyorsanız önce sade bir konuya ağırlık vermeniz gerekiyor. Yani her konudan gitmeye çalışırsanız o zaman alternatifler içerisinde boğulursunuz. Alternatif ne kadar fazla olursa sizinde bilinirliğiniz o kadar geri plana gelecektir. Sosyal medya uygulamaları içerisinde marka değerinizi artırmak için mutlaka düzenli paylaşımlara ağırlık vermeniz gerekiyor.

Nerelerde olmalısınız?

Marka olmak istiyorsanız önce kendinize bir hedef koyun siz nerede olmak istiyorsunuz? Hedefleriniz her ne kadar büyük olsa da bunun basamaklar halinde ilerlemesi gerektiğini unutmayın. Birden büyümek büyümeye çalışmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. İnsan bazen beklediğinden fazla büyüdüğünde bunun karşılığını veremeyeceğinden dolayı üstesinden gelemeyeceği problemlerle karşı karşıya kalmak durumunda kalabilir. Büyümek bilinçli ve mantıklı bir şekilde olması gerekir. Bir işe başladığınız zaman önce kendinize 1 yıllık hedef koymanız gerekiyor. Koyduğunuz 1 yıllık hedefte başarılı olmanız sizin bir sonraki hedefinizi de daha görünür hale getirecektir.

Sosyal Medyada Kişisel Marka Yaratmak

Sosyal Medyada Marka Olmanın Faydaları

 • Sosyal medyada yaptığınız paylaşımlarla herkesi bilgilendirebileceğiniz gibi deneyimlerinizi de onlara aktarabilirsiniz.
 • Kolay ulaşamadığınız kişilere erişebilmeniz daha olay olacaktır.
 • Dijital ortamda iş yapıyorsanız o zaman rakiplerinizden bir adım daha ileride olursunuz.
 • İnsanların size duyduğu saygı artar.
 • Maddi kazanç sağlarsınız.
 • İşinizi genişletebilirsiniz.
 • Firmanıza artı değer katarsınız.
 • Uzmanlarla olan ilişkileriniz artar ve farklı alanlara doğru yönelebilirsiniz.

Sosyal Medyada Marka Olmanın Olumsuz Yönleri

 • Yaptığınız işte zaman sorunu yaşarsınız.
 • Konsantrasyonunuzda düşmeler yaşanır
 • Yaptığınız yanlış bir paylaşım firmanıza ya da kurumunuza zarar verebilir. Daima dikkatli olmak zorunda olursunuz.
 • Özgürlüğünüz kısıtlanır

Sosyal medyada kişisel marka olmak için öneriler

 • Sosyal medyada kişisel marka olmak istiyorsanız önce geçmişten bugüne olan yolculuğunuzu değerlendirin ve insanlarla paylaşın. Kurslarınız, başarılarınız, ödülleriniz ve eserleriniz gibi.
 • Kendinizi değerlendirin.
 • Marka olmanın zorluğunu hiçbir zaman göz ardı etmeyin ve tutkularınızı ortaya çıkarmaya çalışın. Sizi paranın dışında motive eden şey nedir? Başkalarının söylediklerini önemsemeyin ve sadece kendi bildiğinizi yapın. Başkalarının dilinden konuşmak her zaman taklit ve yapmacık olacaktır.

Sosyal Medyada Kişisel Marka Yaratmak” te bir düşünce

 1. Erown diyor ki:

  For its part, the investment community needs to keep pressuring the SEC for change. It can point out that the new reporting requirements have had little effect and that there is an alternative model: the International Financial Reporting Standards (IFRS) used by companies outside the United States. Under those global accounting practices, companies can report more of the asset value of human capital. Arguably the best examples have been in valuing football (soccer) teams, whose assets are virtually all in players. IFRS practices allow their human assets to be amortized and the teams to be revalued when players are traded, released, and so forth. Only equipment purchased with the Expenditure Types that start with ‘Eq Capital’ flow into the Fixed Asset module. If the original Expenditure Type used is incorrect, a cost transfer correction must be completed via the Grants Accounting (GA) Module in the Integrated System.
  https://johnathansswe221111.newbigblog.com/22866339/ben-investor-relations
  Skylar Clarine is a fact-checker and expert in personal finance with a range of experience including veterinary technology and film studies. Schwab Asset Management™ is the dba name for Charles Schwab Investment Management, Inc. (CSIM), the investment adviser for Schwab Funds, Schwab ETFs, and separately managed account strategies. Schwab Funds are distributed by Charles Schwab & Co., Inc. (Schwab), Member SIPC. Schwab ETFs are distributed by SEI Investments Distribution Co. (SIDCO). Schwab Asset Management and Schwab are separate but affiliated companies and subsidiaries of The Charles Schwab Corporation, and are not affiliated with SIDCO. Mutual Funds & ETFs: All of the mutual fund and ETF information contained in this display, with the exception of the current price and price history, was supplied by Lipper, A Refinitiv Company, subject to the following: Copyright 2019© Refinitiv. All rights reserved. Any copying, republication or redistribution of Lipper content, including by caching, framing or similar means, is expressly prohibited without the prior written consent of Lipper. Lipper shall not be liable for any errors or delays in the content, or for any actions taken in reliance thereon.

 2. hest komar diyor ki:

  أكبر شركة لانتاج أنابيب البولي ايثيلين و يو بي سي ومستلزماتها للمنتجات الصناعية في عيراق

 3. das pereez diyor ki:

  أكبر شركة لانتاج أنابيب البولي ايثيلين و يو بي سي ومستلزماتها للمنتجات الصناعية في عيراق

Yorumlar kapalıdır.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder