Arama motorları denildiğinde akla gelen bazı önemli hususlar var ki bunların her biri bir kriter olarak değerlendiriliyor ve çevrenizdeki konuşmaları dinlediğinizde bu kriterlerin yaklaşık olarak 200’ün üzerinde bir başlığa sahip olduğunu görebilirsiniz. Arama motoru özellikle Google bir web sitesini görünür yani ilk sıralara taşıyacaksa öncelik olarak dikkate aldığı kriterler vardır ve bizde hepsini size tek bir seferde anlatmak yerine daha anlaşılır olabilmesi için aralarında en önemli olanlarını seçerek sunalım istedik.

Elbette ki bu kriterlerin hepsi birbiriyle eşit ağırlıkta değil bazılarının sitenin yükselmesine etkisi fazla olurken bazılarının daha düşük olabiliyor. Ancak bunlardan bir tanesinin de eksik olması demek sizin bir adım geriden başlamanız anlamına gelecektir.

Google sıralama kriterleri nelerdir?

Domain Yaşı

Domain yani daha anlaşılır bir haliyle sitenizin yaşı arama motorlarının sıralamasını etkileyecek bir güce sahiptir. Birçok insan domain yaşının etkisinin çok fazla olmadığını savunuyor olsa da bu işi uzun vadede yaptıklarında aslında gerçeği fark edebiliyorlar. Çünkü Google domain yaşı buyuk olan siteleri önemsiyor ve daha fazla dikkate alıyor.

Domain yaşı kadar önemli olan bir konuda domainin kendisi oluyor. Anahtar kelimenize uygun bir domain seçmeniz halinde yapacağınız çalışmalarda kolay olacağından dolayı sitenizin yükselişi daha hızlı oluyor. Bu arada anahtar kelimenizin domaininizin ilk kelimesinde olması çok önemlidir.

Sayfa İçi Kriterler

Başlık SEO için çok önemli bir konudur. Bunun için sayfa başlığınızı belirlerken mutlaka öncelik olarak neyle ilgili olduğunu anlatması gerekiyor. Başlık arama motoruna ve kullanıcıya bir anlamda mesaj vermektir. Başta ya da sonda kullanılması ise sayfanın performansını etkileyecek sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Açıklama yani meta denilen kısım sayfanın alaka düzenini belli eder. Bunun için de sıralamadaki etkisi çok büyüktür. Sayfanızı oluştururken içerikte anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Anlamsız cümleler, alakasız anahtar kelimeler ve bunların abartılı ya da az kullanılması sayfanızın gücünü ortaya koyacaktır. Çok fazla anahtar kelime kullanılmış olması ise sayfanın spama düşmesine neden olacaktır ve bu da hiç istenilen bir durum değildir. Anahtar kelimenizin yoğunluğu ise kullanılacak olan kelimenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Burada kıstas ise % 3–4 olarak belirlenmiştir.

En Önemli SEO Kriterleriİçerik Uzunluğu

Kısa içerikler genelde yüzeysel olarak düşünülür ve bunlar daha fazla tercih edilir. Bunun içinde sıralamadaki etkisi fazla olabilir. İçeriklerde tekrar ve kopya çok önemli bir konudur. Kopya içerik ya da tekrarlayan içerik sitenizi daha dibe götürebilir. Bunun için bir başka içeriğe benzer ya da kopya olan bir konu üzerinden kesinlikle devam etmemeniz gerekiyor. Google’den ceza almanız halinde bu sitenizi etkileyecek sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Sayfa Yüklenme Hızı

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki sayfa yüklemesi Google’nin önem verdiği konular arasında yer alıyor. Bunun içinde sıralamaya etkisi çok fazla oluyor.

Görseller

Görseller genelde hep görmezden gelinir. Ancak içerikler kadar onlarında özgünlüğü çok önemli bir konudur. Görselinizin başlığı, alt yazısı, alternatif metni ve tanım bölümleri konunun ve görselin neyle alakalı olduğunu ispat etmek durumundadır.

İçeriklerin Güncellenmesi

Bazı içerikler vardır ki onların zaman hassasiyeti vardır. Bunun için belli zaman aralıklarla içeriklerinizi güncellemekte fayda vardır. Google içeriklerin en güncel halini SERP’te gösterir. Yaptığınız güncellemelerin kısa olmaması fark edilebilir düzeyde olması gerekir.

Toplu İçerikler

İçerikler konusunda hassas hareket etmelisiniz ancak burada bahsettiğimiz şey toplu içerik girişi de olmamalıdır. Google toplu içerik girişi yaptığınız zaman sizi spam olarak algılayabilir. Bunun için de içeriklerinizi günlük belli sayıda yapmanız gerekir. Elinizde toplu içerikleriniz varsa onları zamanlayarak kullanmanız mantıklı olacaktır.

Yukarıda arama motorlarının dikkate aldığı en güncel SEO kriterleri konusunda bilgilendirme yapılmıştır.

En Önemli SEO Kriterleri” te bir düşünce

Yorumlar kapalıdır.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder