Yeni açılan bir siteniz var ve bu sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsunuz. Ancak hepinizde biliyorsunuz ki arama motorlarında ilk sıraya çıkabilmek öyle kolay olmayacaktır. Bunun için yeni açılan site için SEO çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Yeni bir site açtığınızda bu siteyi otoriter hale getirmek için yapacağınız gereksiz çalışmalar sitenize zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır. Bunun için bahsedeceğimiz tüm bir felsefe tamamen doğal olmak zorundadır. Siz sitenizi doğal yönlerden desteklediğiniz sürece hiçbir sorun yaşamazsınız.

SEO yani diğer bir adıyla arama motoru optimizasyonu çalışması iç ve dış olmak üzere arama motoru algoritmalarına uygun şekilde sitenizin üst sıralara kadar uzanması demektir. Eski bir site için yapılacak olan çalışmayla yeni bir site için yapılacak olan çalışma birbirinden farklı teknikler içerir.

İlginizi çekebilir: Seo firmaları 

Yeni site için hangi SEO çalışmaları yapılmalıdır?

Yeni bir site açmayı düşünüyorsanız henüz yolun başındayken doğru bir domain seçmeye dikkat etmelisiniz. Anahtar kelimenizin domain içinde geçmesi arama motorları için çok önemlidir. Eğer ki arama motorlarında kaliteli olmak istiyorsanız domain çok mantıklı seçilmek zorundadır.

Yeni Açılan Site İçin SEO Çalışması
Yeni Açılan Site İçin SEO Çalışması

Rakipleriniz

Domaininizi kullanacağınız sektördeki rakiplerinizi analiz etmeniz gerekiyor.  Onların anahtar kelimelerini nasıl kullandıklarına ve içeriklerinin kalitesine göz atmalısınız. Arama motorlarında dikkat çekmenin en önemli yolu rakiplerinizin izini takip etmek ve onlardan çok daha fazlasını yapmaktır.

Sitenizin Yaşı

Eğer sitenizin yaşı yeniyse yani domaininizi yeni almışsanız bunu görmezden gelebilirsiniz ancak google bir sitenin yaşına çok önem veriyor. Bunun için sitenizin yaşının eski olması oldukça önemlidir.

Sitenizi Google Search Console ‘a ekleyin

Sitenizi mutlaka Google Search Console eklemeniz gerekiyor. Bu sayede sitenizi google’nin gözünden inceleme fırsatı yakalamış olacaksınız. bunun yanı sıra sitenizde yaşadığınız SEO problemlerini de gerekli olan tüm bilgilerin analiz edilmesini sağlayacaktır.

Google Analytics ile sitenizi takip edin

Sitenize gelen ziyaretçi sayısı çok önemlidir. Bunun için sitenizi Google Analytic ile takip edebilir ve bu sayede daha kapsamlı bir analiz yapabilirsiniz. Sitenizdeki hemen çıkma oranı ve sitede kalma sürelerini de değerlendirerek içeriklerinizi ona göre yönlendirebilirsiniz.

Yeni Açılan Site İçin SEO Çalışması
Yeni Açılan Site İçin SEO Çalışması

Seo dostu url yapısı

Google her zaman sitenin URL yapısına dikkat ettiğinin altını çiziyor. Buna göre sef link yapısını kullanmanız sizin için daha olumlu olacaktır.Yani bunu bir örnekle belirtecek olursak link yapınız hidrosefali.net/123.asp?abc yerine  Hidrosefali/hidrosefali-nedir.html veya .asp gibi uzantı tercih etmeniz gerekiyor.  İşte bu link yapısının kullanılmasına Sef deniliyor. Bu da WordPress bir site için kalıcı bağlantı ayarları olarak tanımlanır. Eğer ki sitenizde sonradan bir değişim yapacaksanız o zaman mutlaka eski sayfalarınızı 301 yöntemini kullanarak yönlendirmeniz gerekiyor.

Anahtar Kelimeler

Sitenize eklediğiniz içerikleriniz çok önemli. Bunun için sitenize eklediğiniz makalelerin tamamında anahtar kelime oranınızı doğru ayarlamanız gerekiyor. Bir makale de minimum olan % 4 max. olan ise %6 oranındadır. Bunun dışında kullandığınız anahtar kelime sizi spama düşürebilir. Rekabeti düşük olan kelimelerde anahtar kelimenizi daha da yükseltebilirsiniz.

Resimleriniz

Sitenize eklemiş olduğunuz resimleri googlenin algılayabileceği gibi yapmanız gerekiyor. Alt etiketler resimlerde çok önemlidir. Resimlerinizin boyutlarını da olabildiğince düşürmeniz gerekir.

AJANS ZEUS DİJİTAL REKLAM AJANSI
En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.
Gönder
Gönder